Relaxáció

Relaxáció pozitív hatása az életünkre, mindennapjainkra

Mi a relaxáció?

A lazításra, a lazító gyakorlatokra éppoly szükség van, mint az aktivizáló gyakorlatokra. A relaxáció annyit jelent, mint lazítás, ellazulás, oldódás. Jellemzője a feloldottság, felszabadultság, kiegyensúlyozottság, harmónia, derű, nyugalom. Testünket, lelkiállapotunkat is rabságban tarthatja a szorongás, félelem, a stressz által kiváltott belső feszültség, a rossz gondolatok özöne. Érzésvilágunkat megkötözi a düh, az indulat örvényeiben kiszolgáltatottan vergődhetünk, így nagy szükségünk van a megszabadulásra, belső szabadságra. Ha kiszabadítjuk magunkat a rossz testi-lelki-szellemi állapot fogságából, ha „elengedjük” magunkat, izmainkat, testünket, ha megtanulunk lazítani, akkor az segít feloldani mindazt, amit feleslegesen megkötöttünk.
Ez energiafelszabadulással jár. Megszabadulunk rossz kötöttségeinktől, jobban hozzáférünk belső lehetőségeinkhez, és szabaddá válunk a teljesebb, örömtelibb életre. A relaxáció út a belső mélységeinkhez.

A relaxációval áthangolható a vegetatív idegrendszer hibás működése, és mivel testi jó közérzetet eredményez, visszahat a pszichés „jóllétre” is. E kettő pedig tudatállapot-változást hoz létre, elülnek a zavaró gondolatok, képzeleti képek, helyüket pozitív élmény foglalja el. A relaxáció az önismeret kiváló alapja és eszköze egyben. Az általa létrejött nyugalmi állapotban könnyebben lehet feldolgozni, átalakítani, sőt megelőzni a kellemetlen hatásokat.

Hatása a szervezetre:

  • Javul az agy és a szervek oxigénellátottsága.
  • Kitágulnak az erek, így javul a szerveink vérellátása.
  • Csökken a vér koleszterinszintje, viszont nő az endorfinszintje (örömhormon), ami magas fájdalomküszöbbel és kellemes közérzettel jár.
  • Az agy szinkronizált alfa-hullámokat termel, amelyek elősegítik a sejtek regenerálódását.
  • Életre kelti a test rejtett energiáit.
  • Az alváshoz hasonlóan megváltoztatja a test funkcióit: ritkul a légzés, lassul a szívritmus, megváltozik az energiaáramlás.

Relaxációs állapotba kerülhetünk a helyes légzéstechnika, valamint jógagyakorlatok, meditáció, és wellness szolgáltatások: masszázs, érintőterápia segítségével is.

A relaxáció lépései

Válasszon ki egy csendes helyet, ahol nem fogják megzavarni. Mielőtt belekezdene, csináljon pár nyújtó gyakorlatot, hogy megszűnjön az izomfeszülés. Helyezze magát kényelembe, akár ülve, akár fekve. Kezdjen el lassan, nyugodtan, mélyeket lélegezni. Óvatosan feszítse meg a testét, majd lassan, minden testrészét egymás után, a lábtól a fejig lazítsa el. Ahogy minden egyes testrészre külön koncentrál, gondoljon melegségre és relaxáljon. Zárjon el minden zavaró gondolatot az agya hátsó felébe, és hagyja elszállni őket. Ne próbáljon meg lazítani, egyszerűen csak engedje el a feszültséget az izmaiból, hogy azok megnyugodhassanak. Ürítse ki a gondolatait. Vannak, akiknek segít, ha egy nyugodt, gyönyörű helyet képzelnek el, például egy mezőt vagy egy kertet. Maradjon így körülbelül 20 percig, majd lélegezzen mélyeket és nyissa ki a szemét, de maradjon még ülve vagy fekve egy pár percig, mielőtt felkelne.

Fontos, hogy hagyjon időt az alapos gyakorlásra, hogy rutint szerezhessen. A relaxáció az egyik leghatékonyabb önsegítő tevékenység a mentális egészség megőrzéséhez. Hasznos lehet, ha más kezelési formát is választ, hogy minél hatékonyabban előzze meg a stresszt és a szorongást. A relaxációs gyakorlatok két nagy kategóriába sorolhatók: vannak, amelyek a testre, és vannak, amelyek az elmére hatnak. Azonban a test-központú gyakorlatok is hatással vannak az elmére. Ugyan az ellazult test nem tudja megakadályozni a szorongást okozó gondolatokat, de jó alap lehet, hogy ellenőrzést gyakoroljon felettük. Ezért a legjobb eredmény elérésért próbálja meg kombinálni a két technikát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük