A nyirokkeringés a nyirokrendszerben történik, amely mirigyekből, nyirokcsomókból és nyirokerekből álló része az emberi szervezetnek, melynek munkájában a csecsemőmirigy, a lép és a mandulák is részt vesznek. A nyirokkeringés sejtanyagcsere melléktermékeinek szállításában igen fontos feladata van. Ennek ellenére a nyirokkeringésről mégis csak kevés szó esik jelentőségéről. A nyirokkeringés ugyanis azért felelős, hogy a szövetektől a vérbe juttassa el a kiválasztott anyagokat, melyeket onnantól a test saját méregtelenítő rendszerének két legfontosabb része, a máj és a vesék dolgoznak fel.
A nyirokkeringés serkentése
Anyirokkeringés egészséges működése éppen ezért nélkülözhetetlen fontosságú a test számára, ám ezt a gyógyszerek, a dohányzás, a mozgásszegény életmód és a túlsúly mind negatívan befolyásolják. A nyirokkeringés zavarai a gyakori vizesedés, például a lábszáron vagy a hason is arra utal, hogy nem zajlik egészen minden rendben. A lelassult nyirokkeringés élénkítésére a következő természetes otthoni módszereket próbálhatod ki, melyek segítenek a vizesedés ellen és a nyirokkeringés helyreállításában.
A nyirokkeringést a testmozgás, a megfelelő ételek mellett az alább gyógynövények fogyasztásával is növelhetjük a tisztító hatást.
Gyermekláncfű
A pitypang vagy pongyola néven is ismert gyermekláncfű nyersen, salátákba téve vagy teaként is nagy segítségünkre van a tisztításban. Kesernyés íze és a benne lévő hatóanyagok az egész emésztőrendszer munkáját segítik, ugyanakkor vértisztító hatású is és a nyirokrendszer pangását is segít megszüntetni. Teájához 1 púpozott teáskanál pitypanggyökeret áztassunk negyed liter vízbe egy egész éjszakán át, majd másnap forraljuk fel és szűrjük le. Reggeli előtt és után fél órával kortyolgassuk el.
Közönséges galaj
A közönséges, ragadós és tejoltó galaj szinte azonos jó tulajdonságokkal rendelkezik: az egész mirigyrendszert védi, a népi gyógyászatban a közönséges galajt daganatos megbetegedések megelőzésére és kezelésére is használták. Pajzsmirigy problémáknál a közönséges galaj a legjobb választás. Teájából mind az alul-, mind a túlműködésben szenvedők napi 1 csészével fogyasszanak.
Gyógyteakeverék
Nem csak a nyirokrendszer tisztítására, de a duzzadt nyirokmirigyek esetén is javasolt az alábbi teakeverék fogyasztása: 100 g zsurló, 300 g körömvirág 100 g cickafark és 100 g csalán. Naponta másfél-két liternyi teát fogyasszunk el, szépen, lassan kortyolgatva
Érdemes tehát a tökéletesebb hatás érdekében vértisztító gyógynövényeket is alkalmazni egyúttal. Ilyenek a következők: aloe, búzafű, citromfű, csalán,erdei fenyő olaja (kis mennyiségben), gyömbér, hibiszkusz. Valamint a kakukkfű, kasvirág, kék és zöld alga, medveszőlő, tarackgyökér, vérontófű, vöröshere virága, zab, zsálya, zsurló is támogatja.